TEST MAGNETICKÉHO ND FILTRA 2000X OD VFFOTO

Ahojte,

Vítam Vás na mojom blogu, dnes by som Vám čo to chcel prezradiť o pomerne novom magnetickom systéme od firmy VFFOTO. Ide o kruhovú sadu filtrov, ktorá drží na adaptéri magnetického filtra. Na výber je široká škála sily ND filtra, od ND 64x až po ND 32000x. Toto však nie je článok, kde by som detailne opisoval akej sily filtre sú, skôr ako sa mi s ním pracuje a ako som s nimi spokojný. Všetky ostatné detaily sa dozviete na https://www.vffoto.com/. Ja som však testoval ND 2000x.

Testovať kdesi za dedinou, som však nechcel, chcel som k tomu pristúpiť trocha zodpovednejšie. Tak som si naplánoval foto výlet vo Vysokých Tatrách a pri Baltskom mori v Poľsku, kde som si sľúbil, že si starú filtrovaciu výbavu brať nebudem, a poriadne otestujem nový magnetický systém. A aby som bol úplne férový, rozhodol som sa nie len písať, ale prikladám aj RAW súbory na stiahnutie, aby si každý vedel urobiť predstavu o všetkom.

Keď som do toho išiel, tak som o magnetickom systéme od VFFOTO netušil zhola nič. Vlastnil som a stále vlastním zásuvný ND filter od konkurenčnej firmy. S tým, že držiak mám od inej firmy ako filter. Tak som tak na chvíľu váhal, prečo by som to mal meniť. Zmohla ma však zvedavosť a nechal som sa prehovoriť, že ich vyskúšam a po dlhšom uvažovaní som si položil otázku čo vlastne mi na mojej aktuálnej zostave ND filtrov prekáža. Dospel som k dvom bodom.

  1. veľkosť, objemnosť
  2. praktickosť, manipulácia

Taká situácia, ktorá sa deje bežne v krajinkárskej fotografii. Podmienky sa rýchlo menia. Musím si scénu nakomponovať, nastaviť aparát. Následne nahodiť držiak filtra na objektív, potom naň namontovať samotný filter. A fotím. V tom ma napadne, že sa mi už moja kompozícia nepáči a chcem nájsť inú, možno vhodnejšiu. Tak všetko dole, prekomponovať, založiť a fotiť znovu. No praktické to zrovna nie je, a práve vtedy svetelné divadlo či pekná hmla môže byť už preč. Stále mám pred očami ako sa môj foto kolega váľa smiechom po zemi, keď ma počul nadávať, ako som premrhal pekné svetlo, len preto, že som čosi furt nasúval a dával hore a dole. Za zmienku stojí aj to, že neustále mať so sebou držiak filtrov, ktorý vo vaku čo to váži, je tiež mínus.

Teraz situácia s magnetickým systémom od VFFOTO. V pohodlí domova na objektív našróbujem adaptér magnetického filtra, ktorý vlastne nahrádza držiak z doštičkového zásuvného systému. Neváži takmer nič, a je veľmi tenký. Potom už len Vami zvolený magnetický filter priložíte a drží. Ak chcete zmeniť kompozíciu, tak filter jednoducho dáte dole, prekomponujete a následne ho priložíte k tenkému adaptéru a je to. Magnet urobí čo má. A to je vlastne všetko :D. Jednoduché veci bývajú tie najlepšie a z tohto systému som ostal úplne ´´PAF´´. Jednoduchšie to už nejde. Nech sa páči, videjká o tom ako jednoducho sa s magnetickým systémom pracuje. Upozorňujem že youtuber zo mňa zrejme nebude, tak ma hneď nelynčujte. 🙂