K Workshopom Všeobecne, Čo Tam Vlastne Robíme?

Určite sa dostaneme aj k týmto témam

Plánovanie

Kompozícia

Ovládanie fotoaparátu

PRÁCA S FILTRAMI a STATÍVOM

HARMÓNIA FARIEB, SVETIEL A TIEŇOV

BOHATÁ LEKCIA POSTPROCESU

PLÁNOVANIE​

Ukážeme si ako ísť dobrým fotkám oproti, a nie len tak na náhodu, na to nám slúži séria programov, ktoré rád ukážem a vysvetlím.

ZÁKLADY KOMPOZÍCIE​

Bez kompozície, nie je žiadna fotka dosť dobrá. V skratke sa dá vysvetliť ako obsah a usporiadanie prvkov v rámci priestoru fotografie. No čo by to bolo za krajinársku fotku bez "vymazlenej" kompozície.

Jednoduché príklady kompozície, kde línie vedú priamo ku hlavnému objektu fotografie.To robí fotku viac pútavú a zaujímavú.

OVLÁDANIE FOTOAPARÁTU

Iso, čas clona, ale nie je len to. Je potrebné svoj fotoaparát poznať do detailov. Dnes fotoaparáty schovávajú nespočetne inteligentných funkcií, ktoré je dobre poznať, pretože sa dajú v krajinárskej fotografii využiť a samotný proces fotenia zjednodušiť.

PRÁCA S FILTRAMI A STATÍVOM​

Ale áno aj statív si treba vedieť správne rozložiť, nie je to pravidlo, a hlavne bezpečne. Vidíte príboj vody a majiteľ pred ním ušiel 😀. Tento krát to ešte dopre dopadlo, ale na druhý deň už toľko šťastia nemal. Prácu s filtrami si ukážeme a vysvetlíme od A do Z, ktorý filter má na čo dopad, a ako sa vypočíta správny doba exponovania. Ako kreatívne "natiahnuť" expozíciu či už s filtrom, alebo aj bez.

HARMÓNIA FARIEB, SVETIEL A TIEŇOV​

Farba, svetlo a tieň, su korením fotografie. Farby musia spolu "hrať", byť v harmónii. Svetlo by malo byť jemné a rozptýlené na správnych "miestach", práve tam, kde chceme, aby sa pozrelo oko diváka. Tiene? Naopak tiene by mali byť tam, kde je niečo čo by sme z fotografie najradšej "vyhodili"

BOHATÁ LEKCIA POSTPROCESU

Niektorí nad ním ohŕňajú nosom, ale je to neoddeliteľná súčasť umeleckej krajinárskej fotografie. Či sa to už niekomu páči, alebo nie. A nie je to výdobytok tejto doby, už dávno keď fotografi vyvolávali fotografie, tak sa chceli odlíšiť inou vodičkou pri vyvolávaní, alebo si z kartóna či papiera vyrezali vrcholky hôr a snažili sa o akýsi expozičný bracketing. Túžba mať fotky iné, krajšie a zaujímavejšie tu je od počiatku. Avšak, je potrebné byť opatrný, aby sme sa nedotkli nevkusu a gýču, čo sa môže neopatrnou úpravou veľmi ľahko stať.

  • záber č.1, dané popredie sa mi na fotku na výšku nezmestilo, bolo príliš široké. Tak som sa rozhodol fotiť po šírke, s tým že každý dielči záber posuniem smerom hore
  • záber č. 2, s tým že som pohol s fotoaparátom kus vyššie
  • záber č. 3, zase o kúsok vyššie, aby som mal v zábere celú scénu
  • záber č. 4, záber hviezd o cca 30 minút pozdejšie, na ten istý smer
  • záber č.5, následne dôjde k presnému spojeniu a upravenie na želaný formát, v tomto prípade 2:3
  • záber č.6, keď je už blending hotový, príde na rad samotný proces úpravy fotografie do finále

To je len jeden z príkladov z mnoha čo sa na kurze bude preberať. Ukážem celé svoje know-how, bez nejakých tajomstiev.

Ešte pár príkladov fotografií, pred a po úprave….