Širokouhlo s magnetom a bez vinetácie? Áno ide to.

Ahojte,

O tom že magnetický systém od VFFOTO je kvalitne vyladený, o tom som už písal predtým. Z môjho pohľadu ide o najlepšie a najpraktickejšie riešenie nasadenia filtra na objektív. A nie len jeho nasadenia, ale aj jeho odňatia. Stačí priložiť a nechať pôsobiť fyziku, potom zase odňať a odložiť. Dofotené.

Avšak, predsa tu bol jeden problém, kde sa tá spomínaná fyzika o dosť horšie “klamala”, resp. sa oklamať ani nedala. To bolo na širších ohniskách, ako 24 mm pri prepočte na full frame. Pod 24 mm to každým milimetrom na širšie vinetovalo viac a viac. Ja som to bežne potláčal vo Photoshope, že som daný neduh proste retušoval, a nejak ma to netrápilo. Je však pravda, že pod 18 mm som to nikdy neskúšal, keďže donedávna som širšie ohnisko ani nevlastnil. Tak isto je pravda, že nie každý je ochotný vinetáciu odstraňovať digitálne, resp. niekto to nebude robiť zo zarytého presvedčenia. A ja rozumiem každému odôvodneniu. Časom som však prešiel na ešte širší objektív, na stále pomerne nový Z systém od Nikonu. Moje najširšie ohnisko zrazu bolo 14mm. To by už ozaj nemuselo vyzerať práve najlepšie. Našťastie takmer simultánne s kúpou môjho nového objektívu VFFOTO vydalo výborné riešenie práve na širokouhlé ohniská. Jednoduché a účinné. Táto recenzia nebude žiadne laboratórne testovanie farieb, ostrosti, či posunu farieb, ale do fyziky kus znovu “zabrdnem”.

Pre čo najľahšie pochopenie si to vysvetlíme konkrétne na modelovom príklade.

ModelovásituáciaI

14 mm objektív s 82 mm priemerom. Doteraz by sa to riešilo s 82 mm adaptérom magnetického filtra, a nasadil by sa tam 82 mm ND, resp. CPL filter. Samozrejme by sa tam naplno prejavil neduh pod 24 mm, keďže akokoľvek tenký magnetický adaptér predsa nejakú hrúbku má. Keď sa na to ešte prichytí ND filter, logicky po krajoch musí objektív “vidieť” obrubu v ktorej je filter a to spôsobuje vinetáciu.

ModelovásituáciaII

14 mm objektív s 82 mm priemerom. Tak to vyriešime po novom a zachováme výhody magnetického riešenia. Už spomínanú praktickosť a rýchlosť použitia, ale tentokrát bez vinetácie. Tentokrát miesto 82 mm magnetického adaptéra našróbujeme na objektív magnetický step up ring, a týmto sa “odrazíme” na 95 mm. Čiže step up ring bude o priemere 82mm, ale filter na to budeme môcť použiť 95mm. Čo tým získame? Kým pri modelovej situácii I som písal, že objektív “vidí” obrubu filtra. Tak tentokrát náš filter uvidí len sklo ND filtra, či CPL filtra. Aké jednoduché. A je po vinetácii. Ozaj áno, aj na 14 mm. Koniec koncov, môžete to vidieť aj na priložených fotografiách nižšie.

Dané modelové situácie presne opisujú, ako to mám vyriešené ja. Samozrejme, ak niekoho najširší objektív je o priemere 77 mm, tak mu stačí sa “odraziť” step up ringom na 86 mm. A založiť celý systém na 86 mm. Viac o tom, čo a ako, v priloženej tabuľke, ktorá hovorí o dvoch možnostiach. Prvá o použití jedného filtra a druhá možnosť je pri použití /vrstvení/ dvoch filtrov. Nech sa páči.

Dostávame sa ku hotovým fotografiám, s malými základnými úpravami. To jest vyváženie bielej, kontrastu, a hlavne vyčistenie špiniek, či už na senzore alebo po kvapkách, ktoré hojne fŕkali na objektív. Práve tie nečistoty sú aj dôvodom, prečo tentokrát neprikladám RAW súbory na stiahnutie, ale dávam sem náhľad už vyvolanej fotografie. Fotografie to nie sú svetové, ale ako príklad určite dostatočne poslúžia. Použitá technika NikonZ6,Nikon14-30f4,VFFOTOND2000x. Exif po rozkliku, pod fotografiou.

A takto to funguje v praxi, nakoniec som zabudol ukázať 95 mm krytku objektívu, ale to je už len drobnosť.

Stretávam sa s názorom, “janechcem,magnetickéfiltre,lebotampotrebujemnakaždýobjektívinýpriemerfiltra.Toľkofiltrovniesomochotnýkupovať”. Nie, nie je to pravda. Sám vlastním rôzne priemery objektívov. 82 mm, 72 mm a 62 mm. Potom už používam len jeden filter, na každý objektív mi pasuje. V tomto prípade ide o 95 mm ND filter. Step up ringami sa z každého priemeru “odrazím” na ten 95mm priemer, a je to. Potom už používam len jeden filter na každý objektív mi pasuje. Aké jednoduché.

No dobre, možno sa niektorí teraz pýtate: „Ale čo s krytkou objektívu, bude mi pasovať?“. A čo slnečná clona? Keďže sa priemer objektívu nemenil, step up ringom sme dosiahli to, že klasická krytka z objektívu nám už nebude pasovať. A VFFOTO ponúka aj rôzne priemery krytiek objektívu. Takže jeden problém vyriešený. A čo teda tá clona? Ja slnečnú clonu so sebou dlhodobo nenosím, a nepoužívam. Keď poprcháva, tak si potom nadávam aký som neporiadny. Avšak viem, že iní fotografi sú zodpovednejší ako ja, a práve pre týchto fotografov VFFOTO ponúka riešenie. Vyrábajú vlastnú univerzálnu slnečnú clonu pre akýkoľvek priemer z ponuky step up ringov. Jej inštalácia vyžaduje trochu cviku, chytá sa malým pomocným šróbikom, ale potom pekne drží. A ďalší problém vyriešený.

Záver:

Tento systém nemá slabiny. Ak niekto doteraz riešil vinetáciu pod 24mm, tak už ju riešiť nemusí. Ak niekto riešil „A čo so slnečnou clonou?“, tak ani to už riešiť nemusí. Však ono s tou clonou sa pracovať nedá ani pri zásuvných filtroch. Akokoľvek sa na to pozerám, slabiny tohto systému sa hľadajú len ťažko. Je to rýchle, intuitívne, veľmi kvalitné a ten zvuk upnutia magnetom je prudko návykový. Nedá mi ešte nespomenúť aplikáciu od VFFOTO, a to je VFFOTO ND filter Calculator, dostupnú pre iOS, ako aj pre Anroid. V nej sa dá presne navoliť výpočet času na Vami volenú scénu. Dajú sa tam nastaviť úplne všetky ponúkané ND filtre. Podporuje nočný režim, a tak isto sa tam dá v percentách nastaviť korekcia expozície, ktorou si čas snímania skrátime, či predlžíme. Proste je to celé zábava, a o tom by fotenie malo byť v prvom rade.

Plusy:

  • ľahkosť systému (ani neviem, že ho v batohu mám)
  • jednoduchosť
  • praktickosť
  • nekompromisná optická kvalita
  • žiadny farebný posun
  • žiadna vinetácia ani na širokouhlom ohnisku, 14 mm
  • možnosť inštalácie slnečnej clony, ktorá je v ponuke na akúkoľvek veľkosť /priemer/ step up ringu
  • možnosť mať jeden filter, na všetky vlastnené objektívy, bez ohľadu na ich priemery
  • ucelenosť systému, redukcie, filtre, clona, krytky, step up ring, kompatibilita + aplikácia

Mínusy:

  • ja ozaj neviem a to som dudroš